Nadpotliwość

Nadpotliwość

Medycyna estetyczna Tychy

WSTYDLIWY PROBLEM WIELU
Pocenie to prawidłowy proces organizmu. Gdyby organizm się nie pocił uległby przegrzaniu. Na ciele ludzkim jest 3 miliony gruczołów potowych, a na 1 cm2 przypada średnio 300 gruczołów. Człowiek wydziela od kilku ml - kilku litrów potu dziennie. U każdego człowieka pocenie wzmagane jest w pewnych sytuacjach np. podczas:

- upału
- dużego wysiłku fizycznego
- stresu
- niektórych chorób (np. ostre infekcje przebiegające z wysoką gorączką, gruźlica, czasem choroby nowotworowe, nadczynność tarczycy, cukrzyca)
- menopauza u kobiet i andropauza u mężczyzn
- spożywanie pikantnych potraw, dużych ilości czarnej herbaty czy kawy, czekolady
- przebywanie w nagrzanych pomieszczeniach lub na słońcu

Nadmierne pocenie się stanowi duży problem u osób borykających się z tą dolegliwością. Ogranicza ich relacje z innymi ludźmi, gdyż wstydzą się podać spoconą dłoń, mokrych plam na ubraniu szczególnie pod pachami, czasami uniemożliwia to wykonywanie pewnych zawodów . Nadpotliwość często staje się przyczyną problemów psychicznych i może doprowadzić do stanów depresyjnych.


JAK WIĘC SOBIE RADZIĆ?
Aby zmniejszyć nadmierną potliwość należy zastosować określone zasady higieny:

- Systematyczny prysznic - Mycie ciała przynajmniej dwa razy dziennie. Można stosować mydła antybakteryjne, które usuwają bakterie, będące przyczyną nieprzyjemnego zapachu potu.
- Odpowiednia odzież - przewiewne ubrania z naturalnych tkanin, by skóra mogła swobodnie oddychać. Syntetyczne tworzywa ograniczają termoregulację organizmu.
- Dezodoranty i antyperspiranty – Dezodoranty - działanie ich jest krótkotrwałe, do czasu wyparowania alkoholu w nich zawartego. Zapobiegają rozwojowi bakterii i maskują niemiły zapach potu. Antyperspiranty - zasypki lub emulsje zawierające sole glinu. Ich działanie opiera się na czopowaniu ujść przewodów wyprowadzających gruczołów potowych. Zmniejszają wydzielanie potu. Preparaty stosuje się na noc na umytą skórę, rano należy powtórzyć czynność. Po kilku miesiącach stosowania obserwuje się polepszenie.
- Wietrzenie pomieszczeń
- Pokarmy – należy unikać pikantnych potraw oraz napojów
- Należy unikać stresu


Metody pielęgnacyjno-kosmetyczne
- Higiena, kąpiele ziołowe dłoni i stóp
Częste mycie zmywa z powierzchni skóry pot, będący pożywką dla bakterii i nie dopuszcza do powstania nieprzyjemnej woni.
Kąpiele ziołowe:
Przez 15 min. parzyć kupioną w sklepie zielarskim korę dębu; 1 torebkę mięty; liście orzecha włoskiego. Stosować 2 razy w tygodniu do kąpieli stóp trwającej 30 min., Inna recepta to: 2 torebki szałwi, 1 torebka rumianku, kora dębu. Podobne kąpiele stóp i dłoni przeprowadzać można z zastosowaniem naparu z kory brzozy.

Jeśli powyższe zabiegi nie przynoszą zadowalających efektów to warto zastanowić się nad leczeniem toksyną botulinową, popularnie zwaną botoxem (nazwa handlowa jednego z producentów) Wstrzykiwanie śródskórne toksyny botulinowej (Botox, Dysport). To obecnie najszerzej stosowana i polecana metoda. Wg. statystyk 80% leczonych reaguje dobrze, są jednak osoby, u których po wykonaniu zabiegu nie ma efektu lub efekt ten jest niezadowalający. Dzieje się tak u 20% pacjentów i tym pozostaje stosowanie antyperspirantów i innych wymienionych metod.

Opis zabiegu środskórnego wstrzykiwania toksyny botulinowej

Zabieg polega na powierzchownym wstrzyknięciu w skórę małej ilości toksyny botulinowej. W większości przypadków jest to zabieg prawie bezbolesny, ale osoby szczególnie wrażliwe mogą być znieczulone. Efekt jest widoczny po kilku - kilkunastu dniach, a trwa kila miesięcy, utrzymuje się nawet do roku. Potem wymaga powtórzenia w celu utrzymania efektu.

Działania niepożądane
Czasem, do kilku godzin, utrzymywać się może miejscowa bolesność. Przy leczeniu nadpotliwości pach nie obserwowano żadnych powikłań, poza mogącym pojawić się lekkim świądem w okolicy pach, mijającym bez leczenia po 1-2 tygodniach.
Obserwowano czasem wyrównawcze pocenie innych okolic, również mijające po kilku tygodniach.
Przy leczeniu nadpotliwości dłoni w kilka dni po zabiegu obserwowano przejściowe osłabienie siły mięśniowej, polegające na niemożności odwiedzenia, zwłaszcza piątego palca, rzadziej kciuka i wykonania silnego uścisku dłoni. Objawy te jednak zupełnie nie przeszkadzały w wykonywaniu codziennych zajęć. Stan taki może okazać się jednak nie do zaakceptowania u np. muzyka.

Kontakt

Bel-Vita
ul. Rolna 47
43-100 Tychy

tel.+48 502-92-38-35
mail: belvita@interia.eu

Gabinet stomatologiczny;
medycyna estetyczna - Tychy

News

08 listopad 2015
21 listopad 2014

Promocje

©2024 bel-vita.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone

Search